ПУБЛІКАЦІЇ
Тарасенко Анатолій
Ви помітили, з якого моменту починається досудове розслідування - стадія кримінального провадження? Раджу уважно вивчити пункт 5) частини 1. статті 3 КПК. Уявляєте, це не наявність приводів і підстав, не винесена постанова про порушення кримінальної справи, не кілограми копій постанов, вручених і спрямованих у всі кінці. Ні. Це внесення відомостей про кримінальне правопорушення (читати - злочин) до Єдиного реєстру досудових розслідувань. І все!
Ще раз відзначимо те, що це частина кримінального провадження, його початкова стадія. Не звичної «кримінальної справи» з її обов'язковими протоколами, а, отже, пухкої папки, зшитої грубою ниткою на спеціальному верстаті за перевіреною технологією, а щось зовсім нове, не визначене в глосарії статті 3, але з чітким зазначенням місця його оселі - ЄРДР.
Кримінальне провадження - це НЕ кримінальна справа. Запам'ятайте, запишіть, зазубріть, але не плутайте надалі ні себе, ні зацікавлених осіб. Те, що раніше називалося УД і тоді не було кримінальною справою (хоча саме так і називалося через обкладинку так званих томів), а сьогодні так взагалі має інше законодавче визначення, виписане у розділі 4 КПК.
Читаємо статтю 84 і переконуємося, що кримінальне провадження та докази - це різні речі - раз.
Що докази і процесуальні джерела доказів - теж не одне і те ж - два.
Що серед процесуальних джерел ми знаходимо документи, а вже серед них (і то не на першому місці), після інших (в тому числі електронних) носіїв інформації - протоколи процесуальних дій та додатки до них - і це не називається кримінальним провадженням - три.
Як максимум - частина речових доказів, і то, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій статті 98.
І що ж ми маємо?
А те, що кримінальне провадження має своє відображення і процесуальне закріплення в єдиному місці - ЄРДР.
Мені можуть заперечити: але ж закінчується кримінальне провадження як і раніше - папірцем у вигляді обвинувального акту або одним з клопотань, де ж тут горезвісний ЄРДР?
Так і є.
І можна погодитися з тим, що між досудовим слідством (розслідуванням - за версією авторів КПК) і судовим провадженням ще залишилося друкування четвертого формату. І можна погодитися, що кодекс потрібно вдосконалювати і є куди.
І ми ще не перейшли на безпаперовий документообіг, як робить спробу АП.
Але аргумент у мене є вбивчий, щоб зняти всі питання про електронні рамки кримінального провадження.
Приступаю.
... Розглядаючи положення статті 2 КПК, я натрапив на майже дослівне повторення завдань кримінального провадження як в процесуальному кодексі УРСР, так і нового КПК: швидке і повне розслідування.
А в 283 статті чинного КПК України говориться про право особи на «найкоротший термін» для цього.
Так ось, після повідомлення про підозру, прокурор у найкоротший термін здійснює одне з перелічених у частині другій дій ... вносячи відомості про закінчення розслідування до ЄРДР.
Коло замкнулося.
З ЄРДР почали і ним закінчили.
Там і тільки там знаходиться кримінальне провадження,
там всі його значущі документи і ще більш значущі терміни їх створення,
там повноваження сторони звинувачення і витяги (виписки) для сторони захисту,
там фіксація змісту і форми, а, отже, все, що передбачено главою 2 (статті 7 - 29) КПК,
там дзеркало прокурорського контролю і судового контролю контроля,
там закон і порядок - процесуальний порядок і неупереджений закон.
ЄРДР - Єдиний реєстр кримінальних проваджень