ПУБЛІКАЦІЇ
Тарасенко Анатолій
Пишу про головне в КПК (Кримінальному процесуальному кодексі України).
(а перш ніж критикувати - загляньте в завтрашній день і побачите, що я маю рацію).
Ще коли був студентом-юристом, в СРСР, друкарська машинка була розкішшю слідства - вона була атрибутом протокольних дій. Потім був принтер з не меншим, ніж у минулому столітті, купою паперів. Тепер прийшов час комп'ютера і віртуального діловодства (Білл Гейтс про це писав уже давно). І ось читаємо статтю 35 КПК України: «Автоматизована система документообігу суду». Там скільки всього по темі, що дух захоплює: і централізоване зберігання процесуальних документів, і електронний архів, і інше. Зараз - не про це).
Ви помітили, з якого моменту починається досудове розслідування - стадія кримінального провадження? Ні? А ось раджу уважно вивчити пункт 5) частини 1. статті 3 КПК. Уявляєте, це не наявність приводів і підстав, як і не винесена постанова про порушення кримінальної справи, не кілограми копій постанов, вручених і спрямованих у всі кінці світу. Ні. Це внесення відомостей про кримінальне правопорушення (читай - злочин) до Єдиного реєстру досудових розслідувань. І все!
Ще раз відзначимо те, що це частина кримінального провадження, його початкова стадія. Не звичної «кримінальної справи» з її обов'язковими протоколами, а, отже, пухкою папкою, зшитою грубою ниткою на спеціальному верстаті за перевіреною технологією, а щось зовсім нове, не визначене в глосарії статті 3, але з чітким зазначенням місця його знаходження - ЄРДР.
Кримінальне провадження - це НЕ кримінальна справа. Запам'ятайте, запишіть, зазубріть, але не плутайте надалі ні себе, ні зацікавлених осіб. Те, що раніше називалося КС і тоді не було кримінальною справою (хоча саме так і називалося по обкладинках так званих томів), а сьогодні так взагалі має інше законодавче визначення, виписане в розділі 4 КПК.Читаємо статтю 84 і переконуємося, що кримінальне провадження та докази - це різні речі - раз.
Що докази і процесуальні джерела доказів - теж не одне і те ж - два. Що серед процесуальних джерел ми знаходимо документи, а вже серед них (і то не на першому місці), після інших (в тому числі електронних) носіїв інформації - протоколи процесуальних дій і додатки до них - і це не називається кримінальним провадженням - три. Як максимум - частина речових доказів, і то, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій статті 98. І що ж ми маємо? А те, що кримінальне провадження має своє відображення і процесуальне закріплення в єдиному місці - ЄРДР.
Мені можуть заперечити: але ж закінчується кримінальне провадження як і раніше - папірцем у вигляді обвинувального акту або одним з клопотань - де ж тут горезвісне ЄРДР? Так, це так. І можна погодитися з тим, що між досудовим слідством (розслідуванням - за версією авторів КПК) і судовим провадженням ще залишилося друкування четвертого формату. І можна погодитися, що кодекс треба вдосконалювати і є куди. І ми ще не перейшли на безпаперовий документообіг, як робить спробу АП України. Але аргумент у мене є вбивчий, щоб зняти всі питання про електронні рамках кримінального провадження.
Приступаю.
... Розглядаючи положення статті 2 КПК, я натрапив на майже дослівне повторення завдань кримінального провадження як у процесуальному кодексі УРСР, так і новому КПК: швидке і повне розслідування. А у 283 статті чинного КПК України говориться про право особи на «найкоротший термін» для цього.
Так ось, після повідомлення про підозру, прокурор у найкоротший термін здійснює одне з перелічених у частині другій дій ... вносячи відомості про закінчення розслідування до ЄРДР.
Коло замкнулося. З ЄРДР почали і ним закінчили. Там і тільки там знаходиться кримінальне провадження, саме там все його значущі документи і ще більш значущі терміни їх створення, там повноваження сторони обвинувачення і вилучення (виписки) для сторони захисту, там фіксація змісту і форми, а, отже, все, що передбачено главою 2 (статті 7 - 29) КПК, там дзеркало прокурорського нагляду і судового контролю, там закон і порядок - процесуальний порядок і неупереджений закон. А тепер - заперечуйте.
a6b393cff50f56a2500e221af6ec2c92.jpg