ПУБЛІКАЦІЇ
Блог Станіслава Батрина
За останній місяць я відвідав 14 областей України (планується ще 3-4 заходи) в якості експерта Проекту ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні" з колегами - правниками: Марком Сегалом, Леонідом Лазебним, Ритісом Йокубаускасом.

Заходи проводяться за партнерства між Проектом ЄС, ГО "Відкрита Україна" (Проект "Відкритий Суд"), ААУ, АПУ.

Ми проводимо тренінги - стратегічні дискусії на тему захисту гарантій адвокатської діяльності за наслідками шквалу обшуків у офісах адвокатів в Києві та на сході України.

Орієнтовна кількість адвокатів, які відвідали наші заходи - 1000 осіб.

Маю зізнатися, що ми ставили за мету не те, щоб тренувати, а обговорити і знайти шляхи виходу з ситуації, що склалася.

Тільки на 6 - 7 тренінгу я зрозумів як помиляється українська адвокатура у сприйнятті ситуації щодо порушення прав адвокатів та методів протистояння свавіллю влади.

Як відреагувало адвокатське самоврядування на обшуки та грубе порушення гарантій адвокатської таємниці ?

1) розробили рекомендації для адвокатів;
2) організували прес - конференцію;
2) провели мітинг.

Що далі ? Все залишено на самих адвокатів : об`єднуйтеся, групуйтеся, борітеся.

Ми дійсно бачили добрі приклади самоорганізації, коли на захист колеги - адвоката ставали десятки інших адвокатів і слідчі дії взагалі не проводилися, оскільки слідчий не наважувався приймати на себе ризик відповідальності.

Це, звичайно, добрі і необхідні заходи. Для боротьби з наслідками. Для захисту у одному локальному випадку. Одного офісу. Одного адвоката.

А що скажете про авторитет адвокатури в цілому ? Як захистити інститут адвокатури ? Де ключ ?

Адже телефони адвокатів прослуховують, адвокатів викрадають, вбивають, умисно не розслідують справи про перешкоджання діяльності адвоката... Це реалії, а обшуки - це вже для тих хто "сліпий", і виробив для себе позицію "толерантності".

Проблема в тому, що ніхто не задався питанням про те, чому адвокатура залишилася сам на сам. А тут і криються всі відповіді.

На жаль реальність така, що більшісті наших громадян сприймає адвоката як бізнесмена. Суспільство вже звикло до того, що бізнес в Україні під тиском: податки, вимагання, рейдерство. Чому суспільство мало здивуватися обшукам у адвокатів, якщо всі звикли до того, що у бізнесменів навіть забирають чи знищують бізнес ?

Чому суспільство має захищати адвокатів, якщо адвокатура (як інституція, а не окремі адвокати) не стояла на захисті базових цінностей, які дорогі даному суспільству: верховенство права, презумпція невинуватості, свобода слова тощо. Тобто адвокатура, яка при найменших проявах правового нігілізму та порушення вказаних цінностей лобіювала б інтереси суспільства і чітко давала висновки та позицію по кожній ситуації. Незалежно від особи порушника: від слідчого до міністрів та Президента ?

Йдемо далі: хто перший союзник адвокатів ? Суд. Незалежний та авторитетний. Що робила адвокатура останні три роки для того, щоб в Україні було відстояно право на такий суд ? Підтримували колег - суддів, які приймали вольові рішення ? Підтримували колег - суддів, щодо яких було розпочато кампанії з дискредитації, які грунтувалися на маніпулюванні ? Де була адвокатура ?

Тому сьогоднішні заклики до суспільства з заголовком "адвокатів бють" кардинально помилкові.

Ніхто не стане на захист такої адвокатури.

Що робити ?

1) Адвокати мають боротися за базові для даного суспільства цінності. Тоді порушення прав адвокатів буде сприйматися аксіоматично як зазіхання на права та свободи народу.

Приклад: 1) є заява Генерального прокурора, яка не відповідає принципу верховенства права ? В той же день має бути заява від адвокатури про неприпустимість ігнорування положень Конституції; 2) стало відомо про те, що людину затримали без достатніх підстав у будь - якій окремій справі (яку веде адвокат - колега), - відразу ж правова позиція всієї адвокатури про негайне відновлення у правах. Не важливо який статус особи. Важливий принцип.

2) Шукайте союзника у особі суду як інституції. Стійте за незалежний та авторитетний суд.

Приклад: 1) суддя відмовив у взятті під варту клієнта з огляду на безпідставність клопотання прокурора ? В той же день, лобіюйте перед усіма організаціями інтереси такого судді, показуйте суспільству орієнтир; 2) суддя виніс виправдувальний ? Ставте його у приклад, доносьте його думку, поважайте його, підніймайте його авторитет.

3) І нічого скиглити. Бийтеся. Бийтеся щодня, як команда, і за кожен випадок порушення прав адвокатів. Не тільки щодо ситуацій щодо обшуків, а за системне приниження професії. Доводьте справу до логічного завершення: від догани до звільнення порушника; від кримінальної відповідальності до трощення вщент його репутації.

Приклад: 1) відмовляють у внесенні відомостей в ЄРДР з приводу перешкоджання діяльності ? Не жалійтеся на відсутність важелів. Це відмовки. Всі важелі у людських відносинах. У консолідованій адвокатурі. Конкретна розмова з керівництвом, конкретні заходи впливу та боротьба. У боротьбі народиться адвокатура. У спогляданні адвокатура буде знищена.


Пам`ятайте: відсутність адвокатури означає відсутність майбутнього у держави.