ПУБЛІКАЦІЇ
БЛОГ ТЕТЯНИ ЮЩЕНКО
Як відомо, 11 січня 2017 року Вищою кваліфікаційною комісією суддів України визначено дату проведення письмового анонімного тестування 653 кандидатів, допущених до участі у конкурсі на зайняття 120 вакантних посад суддів касаційних судів у складі нового Верховного Суду. Нагадаю, що напередодні нового року Комісія розмістила на своєму сайті тестові запитання, відповідаючи на які кандидати вже зовсім скоро здобуватимуть свій перший кваліфікаційний бал.
Варто зауважити, що сам факт відкриття тестових запитань до іспиту є позитивним сигналом, який свідчить про відкритість процедури суддівського добору, готовність запроваджувати та дотримуватись чесних правил. До цього часу кандидати на суддівські посади не мали можливості ознайомлюватись зі змістом тестових запитань до початку проведення тестування. Раніше існувала практика утаємничення цих 120 питань. В день іспиту тестові завдання виносились працівниками ВККС в спеціальних сейф-пакетах, які в досить пафосний спосіб, під грізний голос коментатора: "зараз перевіряється цілісність сейф-пакетів!; увага! відкриваються сейф-пакети! і т.д." роздавались в тремтячі від страху руки кандидатів. Звісно, що подібний спектакль був покликаний справити враження серйозності процесу, однак кожен розуміє, що сейф-пакет захищає папір хіба від потрапляння пилу та вологи, однак жодним чином не гарантує схоронність інформації, до якої очевидно мали доступ не один десяток людей.
Таким чином, претенденти до Верховного Суду вперше в історії вітчизняних суддівських добрів мають унікальну можливість знати, що їх очікує на етапі проходження анонімного тестування. І виходячи з численних постів в мережі Фейсбук, вони активно обговорюють такі питання. Складність цієї ситуації полягає в тому, що серед кандидатів до найвищого суду наявні висококваліфіковані юристи, досвідчені науковці, які в силу своєї діяльності є розробниками тестів з різних правових дисциплін в навчальних закладах. Ці люди добре розуміються в тому, що існує варіативність рівнів складності та видів тестів, знають основні прийоми, які використовуються при їх складанні. Викладаючи спірні тестові питання на своїх персональнальних сторінках, вони залучають до їх обговорення інших колег - представників правничої спільноти. І досить часто результатом такого обговорення є висновок про некоректність того чи іншого тестового завдання. Що ж далі? Чи варто акцентувати увагу на тому, на скільки важливою є однозначність розуміння тестових запитань та правильних відповідей на них обома сторонами процесу?  
Між іншим, вбачається, що Комісія поінформована про наявність неточностей в оприлюднених тестових завданнях та, судячи зі змісту останнього інтервю члена ВККС А. Козлова, має намір переглянути деякі з них. Втім, актуальність вирішення даного питання не вичерпується виключно сьогоднішніми потребами. Конкурс до Верховного Суду лише розпочинає повномасштабну процедуру заповнення суддівських вакансій за новітніми правилами. Наступним кроком анонсовано проведення конкурсів на зайняття суддівських посад в апеляційних та судах першої інстанції.

У звязку з наведеним, видається за доцільне налагодження комунікації між кандидатами на посаду судді  та ВККС в цьому питанні. Цілком логічно, що саме кандидати мають проявляти ініціативу та повідомляти Комісію про виявлені в тестах неточності, адже саме в їхніх інтересах складати іспит з якісно сформульованими запитаннями. Натомість, ВККС повинна забезпечити технічну можливість здійснення такого повідомлення та своєчасно на нього відреагувати. На мою думку, одним із варіантів вирішення означеної проблеми могло б бути створення відповідної рубрики на офіційному сайті ВККС, в межах якої у відкритому доступі публікуватимуться спірні питання. В такому випадку, доцільним вбачається внесення змін до відповідного положення та визначення граничних строків як повідомлення про виявлення неточності в тестовому запитанні, так і реагування Комісії на нього.

Немає сумнівів в тому, що від якості налагодження такої конструктивної співпраці виграють всі. А основним вигодонабувачем невдовзі стане Український народ.