Відкритий Суд

Відкритий Суд

Міжнародна конференція Правосуддя як гарантія інвестицій в Україну

Illustration

Фотозвіт

ГО "Відкрита Україна (Проект "Відкритий Суд") проводить міжнародну конференцію з залученням влади, іноземних посольств, бізнесу, керівництва судової влади та фахівців у сфері права

Подія     

Конференція

Тип

Міжнародна

Назва

«Відкритий суд - гарантія правосуддя: перший прецедент в Україні та міжнародний досвід на прикладі США»

Дата

27.08.2015 (Київ)

Організатор                 

ГО «Відкрита Україна»Проект «Відкритий Суд»Ліга Закон

Передумови заходу
Проект "Відкритий Суд" на систематичній основі проводить відеофіксацію судових засідань у цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справах, а також у справах про адміністративні прапопорушення.
Проект виявляє, типізує, систематизує проблеми здійсненя правосуддя та, включно, випадки порушення суддями, прокурорами, адвокатами вимог закону та професійної етики в ході розгляду та вирішення спорів судами.
Проект оприлюднює відеозаписи (та випадки порушення вимог закону і етики) у відкритому доступі, та створює для зацікавлених суб'єктів умови для подальших активних дій, спрямованих на якісні перетворнення у сфері правосуддя.
Проект зацікавлений у співпраці з усіма бенефіціарами судової реформи та запрошує професіоналів та представників громадського сектору до взаємодії з метою утвердження верховенства права в Україні.
Учасники заходу
Станіслав Батрин (керівник Проекту "Відкритий Суд")
Ярослава Джонсон (Президент і Головний виконавчий директор WNISEF)
Ірина Озимок (кервник програм WNISEF)
Богдан Львов (Голова Вищого господарського суду України)
Станіслав Кравченко (Голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ)
Юлія Ковалів (перша заступниця Міністра економічного розвитку і торгівлі України)
Костянтин Красовський (керівник головного департаменту правової політики Адміністрації президента України)
Михайло Даценко (Американо-Українська Ділова Рада, директор з питань інформації)
Олена Степанова (Американська торгова палата в Україні, фахівець з питань стратегічного розвитку)
Жюслен Гітон (Представництво ЄС в Україні, менеджер з торгівельних відносин)
Гергій Закарашвілі (Посольство Грузії в Україні, радник-посланник)
Оксана Цимбрівська (Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», експерт)
Юлія Венгерович (Європейська Бізнес Асоціація, експерт)
Андріус Венскунас (Україно-Литовський бізнес-клуб, Голова)
Клінт Мартін (Посольство Канади, розробник Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою)
Олег Березюк (адвокат, Відкритий Суд)
Андрій Клименко (бізнес)
інші представники бізнесу, громадського сектору
Дискусія
Відкриваючи круглий стіл, керівник проекту “Відкритий Суд” Станіслав Батрин зазначив, що головною тезою сьогоднішнього обговорення можна назвати тезу: “Війна війною, а реформи - реформами”. У боротьбі за політичні амбіції, політики запевняють, що інвестувати і розвивати країну не дозволяє війна, але у дійсності ми погоджуємося з інвесторами рівня Джорджа Сороса та організаціями рівня Світового Банку, що проблемою для розвитку України є не війна, а корупція, відсутність єдиних правил гри для всіх, і в першу чергу, відсутність правосуддя та дії закону. І це пряма відповідальність влади.
Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Юлія Ковалів зазначила, що в Україні немає ефективної системи захисту прав. “Допоки інвестор не буде захищений судом, доти ми матимемо низький рівень інвестицій в Україну”.
Керівник Головного департаменту правової політики Адміністрації Президента України Костянтин Красовський наголосив на важливості проведення судової реформи. При цьому, він зауважив, що вона повинна бути комплексною. “Важлива участь у процесі не лише судді як арбітра, але й адвокатів. Система є корумпованою, бо адвокати носять цим суддям хабарі. Саме тому необхідно напрацювати стандарти роботи як суддів, так й адвокатів та прокурорів”.
Президент Western NIS Enterprise Fund Ярослава Джонсон зауважила, що іноземним інвесторам потрібно показувати результати реформ. “Реформи є тільки на папері, але ніхто не бачить їх насправді. Необхідно змінювати поведінку суддів, робити суд прозорим, щоб люди бачили, що відбувається”.
Також Ярослава Джонсон додала, що проект “Відкритий Суд” повинен дисциплінувати суддів, а відеофіксація судових процесів підвищить рівень довіри суспільства до того, що відбувається в українських судах.
Керівник програми місцевого економічного розвитку Western NIS Enterprise Fund Ірина Озимок зазначила, що у Стратегії 2020 одним зі стратегічних індикаторів є досягнення інвестицій у розмірі 40 млрд USD. Ще у 2008 році OECD проаналізувала мотивацію та перешкоди інвестувати в Україну. Вони виокремилили такі проблеми: корупція, надмірна бюрократизація, неоднозначність українського законодавства та проблема встановлення чіткої правовласності. Саме тому судова реформа є ключовою для збільшення інвестицій в Україну.
Директор з питань інформації Американо-української ділової ради Михайло Даценко переконаний, що в Україні не зроблено достатньо для виховання суспільства, яке розуміє, що таке верховенство права. “Ніяка власність в Украні зараз не є достатньо захищеною, щоб іноземні інвестори могли спокійно вкладати свої гроші. Водночас, американські інвестори розуміють, що Україна має потенціал, але для того, щоб його реалізувати, треба реформувати законодавство та виробити принципи поведінки суддів”.
Фахівець з питань стратегічного розвитку Американської торгової палати в Україні Олена Степанова поділилася результатами опитування щодо того, які фактори заважають роботі інвесторів в Україні. “Корупція та неоднозначність українського законодавства. Саме від влади залежить захист інвесторів”.
Менеджер з торгівельних відносин Представництва ЄС в Україні Жюслен Гітон зазначив, що інвестори розуміють, що в Україні є висококваліфіковані працівники, але не готові вкладати кошти через корупцію. “Зараз Україна втрачає позиції інвестиційної привабливості й через проблеми з законодавством. Немає механізмів дотримання умов договорів, відбуваються рейдерські захоплення, тому захист іноземних інвестицій абсолютно необхідний в Україні. Це ключове питання для розвитку будь-якої країни”.
Радник-посланник посольства Грузії в Україні Гергій Закарашвілі розповів про вплив війни на Сході на інвестиційну привабливість України.“Чи впливає війна на залучення інвестицій в Україну? Так, але вона не має відношення до розвитку сприятливого бізнес-клімату. У 2008 році в економіці Грузії стостерігався спад, але після нього вона одразу почала зростати. Минулого року притік інвестицій в Грузію склав 107 млрд доларів. Цьому сприяло створення належного бізнес-клімату, зокрема, і в законодавстві. Було створено структури, які займались залученням іноземних інвестицій. Їхні експерти прямо таки водили за руку інвесторів і все їм показували. Також було засновано різноманітні фонди, які фінансували великі та важливі для економіки Грузії проекти”. Таким чином, Георгій Закарашвілі наголосив, що потрібно створювати сприятливий для інвесторів бізнес-клімат.
Експерт проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Оксана Цимбрівська зауважила, що для залучення інвестицій в Україну необхідно показувати “successful stories - успішні історії”. “Потрібно рекламувати Україну. Це складно, але можливо. Слід працювати над цим напрямком - впроваджувати інвестиції та сприяти досягненню справедливих рішень в судах”.
Експерт Європейської Бізнес Асоціації Юлія Венгерович зазначила, що згідно з останніми проведеними ними опитуваннями більше 50 відсотків респондентів вважають інвестиційний клімат в Україні несприятливим. Причини цього - корупція, неможливість захисту своїх інтересів в суді та недосконалість законодавства. “Компанія ефективно може захистити свої бізнес-інтереси лише тоді, коли залучить увагу громадськості. Коли буде налагоджена система правосуддя і компанії зможуть захищати свої інтереси, тоді будуть інвестори в Україні”.
Експерт Української Бізнес Палати Олег Березюк підкреслив, що проблема інвестицій є комплексною. “Одним із факторів, що впливають на залучення інвестицій, є війна, адже через окуповані території йде великий відтік капіталів. Звідти тікають українські компанії, звісно, іноземний інвестор туди не прийде”.
Олег Березюк також додав про проблему корупції. “У нас корумповані не лише судді, але й адвокати, бо коли адвокат приходить і дає хабар судді, він є співучасником злочину. Тому нам необхідно реформувати і прокуратуру, і адвокатуру. Якщо судовий процес буде гласним, фальсифікувати судове рішення буде дуже складно. У цьому діяльність проекту “Відкритий Суд” дуже допомагає. А коли буде комплексний підхід та взаємодія суспільства, уряду і юридичної спільноти, тоді національні та іноземні інвестори вкладатимуть гроші в Україну”.
Голова Україно-Литовського бізнес-клубу Андріус Венскунас поділився своїм баченням щодо можливості ведення бізнесу в Україні. “Ситуація дуже складна. До такого стану країну довели Кравчук, Кучма та Ющенко. Більш того, ситуація з кожним роком погіршується. Коли міністр економіки Абромавичус каже, що бізнес потрібно амністувати, прем’єр-міністр Яценюк запевняє, що бізнес потрібно перевірити. Ці дві заяви зроблено в один тиждень”.
Спеціальний уповноважений з питань торгівлі посольства Канади в Україні Клінт Мартін зауважив, що Канадський уряд та компанії вітають українські реформи і сприяють реалізації ініціативі верховенства права в Україні. “Щодо інвестицій канадських компаній в Україну, то їм необхідно показати, що умови торгівлі покращились. Нам потрібні приклади успіху в регулюванні торгівлі, оподаткування та інвестицій”.
Радник урядовців Канади Євген Данканич підкреслив, що усі інвестори шукають захисту своїх інвестицій. “Я почув, що багато інвесторів не хочуть йти в Україну. Ті, котрі звикли до ризику, прийдуть, бо знають, що це перспективний ринок, який буде підніматися. Але всі інвестори шукають захисту своїх інвестицій. Тому наша судова система повинна бути прозорою. “Відкритий Суд” - це новація. Я певен, що це лише початок проекту, який потрібно започатковувати всюди, зокрема, в уряді. Урядові та неурядові організації Канади дуже підтримують цей проект, адже він сприяє прозорості, що допоможе залучити інвесторів”.
Заступник голови економічного департаменту Посольства Нідерландів в Україні Астрід Дунзельман запевнила, що для підвищення зацікавленості голландських компаній Україною необхідно вирішити проблеми оподаткування та показати приклад надійних відносин. “Компанії кажуть, що ризики інвестування в Україну надто високі. Тут є проблеми з оподаткуванням та несправедливим судом. У Нідерландах верховенство права - це високий та важливий стандарт, тому інвесторам важливо знати, що вони зможуть відстояти свої права”.
Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов розповів про корупцію в судах та банкрутство як спосіб не платити борги. “Не буду казати, що корупції немає. Вона є і з нею треба боротися. Ми маємо спробу зробити свою конституцію найкращою в Європі і у світі. В усьому світі банкрутство - це вимушений крок, а в нас - найбільш поширений спосіб позбутися боргових зобов’язань. Усі сидять і чекають чогось від суду. Кожному потрібно працювати на своєму місці, не очікуючи, що хтось прийде і зробить все за нього”.
Також голова Вищого господарського суду України поділився думкою про проект “Відкритий Суд”. “Проект “Відкритий Суд” працює вже сьогодні. Це найбільш дієвий крок до відновлення справедливості. У Господарському суді ми використовуємо Ваші матеріали для навчання суддів. Ми разом маємо позбутися тих, хто паплюжить систему. Тоді буде результат”.
Заступник голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Станіслав Кравченко наголосив, що за останні півтора року у нас з’явилися три нові закони, які стосуються діяльності суду: “Про забезпечення права на справедливий суд”, “Про відновлення довіри до судової влади в Україні”, “Про очищення влади”. “Не може бути демократичної країни без справедливого правосуддя. У закритому режимі розглядаються не більше 1 відсотка усіх справ, решта - відкриті. Нам потрібна допомога Вашого проекту. “Відкритий Суд” - красива назва, потрібно, щоб вона була реалізована. Ми будемо завжди раді Вас бачити”.
Засновник та генеральний директор AIIA Companу Андрій Клименко поділився своїм досвідом роботи з інвесторами. “Ми співпрацюємо з венчурними компаніями та приватними інвесторами, які хочуть вкладати гроші в Україну. Вони приїжджають, дізнаються, яким чином захищаються права та власність в Україні, і кажуть, що не готові зараз інвестувати. При цьому, жодного слова про війну. Я сподіваюся, що Ваш проект допоможе залучити інвестиції. “Відкритий суд” - це ідеальний варіант впливу на судову систему, що у свою чергу сприятиме реальним змінам”.
Наприкінці С. Батрин резюмував, що всі учасники дискусії визнають проблему, заявляють про намір її вирішення, але наразі стоїть питання про активні дії щодо проведення судової реформи на практиці з короткостроковим прогнозом.

Made with